Otevřený dopis Evropské komisi o budoucnosti vinařství v rámci EU

31. 1. 2024

Otevřený dopis Evropské komisi o budoucnosti vinařství v rámci EU

České i evropské vinařství čelí celé řadě výzev a vidině nejisté budoucnosti. S jednotným trhem by měla být celá Evropa vnímána jako jeden celek, který má aktuální problémy řešit společně. Svaz vinařů se proto rozhodl otevřeným dopisem oslovit Evropskou komisi s žádostí o otevření dialogu o budoucnosti vinařství v rámci Evropské unie. S prosbou o podporu se obrátil rovněž na premiéra Petra Fialu.

„V letošním roce oslaví Česká republika 20 let od vstupu do Evropské unie. Na červen jsou zároveň naplánované volby do Evropského parlamentu. Jde o ideální čas, kdy lze bilancovat nad tím, jak si Česká republika stojí v rámci Evropské unie a jak se jí dařilo prosazovat její zájmy. Vstup do EU výrazně ovlivnil domácí vinařství, potažmo celé zemědělství,“ vysvětluje Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky. Zároveň dodává: „Všechny tuzemské vinařské organizace se jednoznačně shodují, že až se budou na jaře vést debaty o schopnosti prosazovat národní zájmy a otevírat celoevropská témata, může být vinařství jedním z názorných příkladů a také příležitostí pro české politiky dokázat voličům, že neumí být jen přikyvovači.“

Nejvíce teď českým vinařstvím rezonuje otázka zavedení spotřební daně na tichá vína. V ní je potřeba usilovat o hledání evropského řešení. „Ve vinařství platí extrémní protekcionismus a my se některými návrhy sami střílíme do nohy,“ zdůrazňuje Chlad. To ostatně potvrzují výsledky průzkumu mezi vinaři (více v přiložené tiskové zprávě).

Ke stažení: