Masterclass se zahraničním hostem – Ing. Christof Reischer a František Mádl a PIWI odrůdy

19. 3. 2024

Přednáška a degustace na aktuální téma PIWI odrůd, které povede František Mádl a Ing. Christof Reischer z rakouského Klosterneuburgu. 19. 3. 2024, 16:00-19:00 hod. s možností diskuze po ukončení. 

Diskuze na téma PIWI odrůd se nese jako tenká červená linka napříč všemi semináři a degustacemi. Z letošní mezinárodní soutěže PIWI International Wine Challenge 2023 jsme si dovezli hned dvě velké zlaté medaile z celkově přihlášených 200 vín z 9 zemí, a nejen proto se nabízí se tomuto tématu zevrubně věnovat. 
Výsadby rostou napříč Evropou a to především v severněji orientovaných regionech, ale nejen v místech s hraničním klima si nacházejí své místo. Stále častěji se skloňuje organické pěstování hroznů, vyšší a stabilní výnos na hektar i uhlíková stopa. Jsou PIWI odrůdy tou jedinou odpovědí? Jak se s nimi vypořádá klasický a často rigidní konzument vína či odborná veřejnost? A jaký má být vinařský styl těchto vín? O všem si budeme povídat se dvěma velmi zkušenými hosty. Součástí bude samozřejmě i 15 vín, která si každý z účastníků nejprve ohodnotí sám a poté je společně zhodnotíme s hosty, s důrazem na styl, cenové zařazení na trhu a jejich kvalitu a prezentaci. 

Naším cílem bude jako vždy posoudit naše vína v kontextu zahraničních vín - cenově, senzoricky i filozoficky, a zjistit, jaký je jejich potenciál nejen pro export, ale především jak jsou konkurenceschopné vůči dovozovým vínům stejné kvality z podobných regionů z pohledu ceny i senzoriky. Chceme se i ponaučit z toho, jakým způsobem se k vínům z PIWI odrůd přistupuje v okolním světě. 

Program:
- Shrnutí problematiky okolo PIWI odrůd
- PIWI odrůdy ve vinohradu a ve sklepě 
- Pohled na různé využití PIWI odrůd
- Degustace 15 vzorků zahraničních i tuzemských vín 

Cílová skupina: odborná vinařská i široká veřejnost

Simultánní tlumočení zajištěno.

Projekt se koná s podporou Vinařského fondu, BS Vinařské potřeby a za přispění Národního vinařského centra. Masterclass se uskuteční pouze při naplnění kapacity alespoň 25 osob.

Více informací a přihlašování na: www.vinarskecentrum.cz