Hejtman Jihomoravského kraje vyhlásil finalisty VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022!

2. 11. 2022

Hejtman Jihomoravského kraje vyhlásil finalisty  VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022!

Seznam aspirantů na prestižní titul VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022 se zúžil na finálových devět. Za přítomnosti prezidenta pořadatelského Svazu vinařů Martina Chlada vyhlásil 2. listopadu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich tři finálové trojice nejlepších vinařství v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Komu se podaří zhodnotit své dlouhodobé úsilí až do podoby absolutního vítěze nebo vítěze kategorie, se dozvíme 26. ledna na slavnostním vyhlášení v Hvězdárně a planetáriu Brno.

Finalisté byli vybráni na základě hodnocení dvou porot. Nejprve „Porota Junior“ navštívila všechna přihlášená vinařství, kde ohodnotila objektivní kritéria a také připravila podklady pro „Porotu Senior“. Ta pak na základě těchto podkladů, ale i vlastního šetření posoudila a obodovala všechny přihlášené. Součtem hodnocení obou porot bylo následně stanoveno pořadí, a zúžil se tak počet vinařství na finálových devět. 

Finalisté VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022

Malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)
Vinařství Plenér
Vinařství Škrobák
Víno Kadrnka

Střední vinařství (produkce 50.001 – 250.000 l/rok)
THAYA vinařství, spol. s r.o.
Krásná hora s.r.o.
Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o.

Velká vinařství (produkce nad 250.000 l/rok)
CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s
ANNOVINO VINAŘSTVÍ LEDNICE s.r.o.
BOHEMIA SEKT, s.r.o.

„V prvé řadě bych chtěl finalistům pogratulovat a poděkovat nejen jim, ale i všem ostatním, kterým se letos nepodařilo do finálové devítky prosadit. Už tím, že se přihlásili do soutěže, pomáhají vinařství jako celku. Dělají celou řadu věcí navíc, i když by nemuseli. Usilují o to být lepší, než jsou ostatní i než byli oni sami ještě před rokem. Zvyšují konkurenci, zvyšují nároky na úspěch, zvyšují kvalitu. Dávají o úrovni a důležitosti vinařství jako oboru vědět svým zákazníkům, známým, ale i široké veřejnosti. To je mnohem záslužnější práce, než by se na první pohled mohlo zdát, a zaslouží si ocenit. I proto mě mrzí, že letos se může do finále posunout jen devět vinařství, “ sdělil prezident Svazu vinařů ČR, PhDr. Martin Chlad.

V konečném třetím kroku hodnocení posoudí již tradičně sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.

Celý proces bude završen 26. ledna, kdy budou ve Hvězdárně a planetáriu Brno vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022. Udělena budou také ocenění – LOMAX Enolog roku, Počin roku, Cena prof. Viléma Krause a nově Cena studentů MENDELU. Galavečer bude opět moderovat pan Marek Eben.

Důležité termíny:

15. srpna 2022 - vyhlášení soutěže o titul VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022
11. září 2022 – ukončení možností přihlášení a nominace
19. září - 10. října 2022 – obhlídka přihlášených vinařství / „Porota Junior“
18. - 31. října 2022 - hodnocení „Porota Senior“
2. listopadu 2022 – oznámení finálové devítky
27. - 29. listopadu 2022 – hodnocení finalistů odbornou komisí
26. ledna 2023 – slavnostní vyhlášení vítězů moderované Markem Ebenem

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Mgr. Jana Grolicha. Generálním a titulárním partnerem je i letos e-shop s moravskými a českými víny VINOZOOM. Hlavním partnerem je Vinolok, výrobce skleněných uzávěrů. Přírodní minerální vodu s unikátním složením dodá společnost Krondorf. Dalšími partnery jsou J&T Banka, Haier vinotéky, LomaxVetropack. Soutěž podporuje také Hvězdárna a planetárium Brno a Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

Více informací naleznete na www.vinarstviroku.cz, Facebook, YouTubeInstagram.