Firmy představily nejnovější vinohradnickou techniku a novinky ze současného trhu

9. 6. 2022

Firmy představily nejnovější vinohradnickou techniku a novinky ze současného trhu

Na 500 návštěvníků přijelo ve středu 8. 6. do popického vinařství Sonberk na třetí ročník odborné akce s názvem Kázání ve vinici. Akci organizoval Svaz vinařů České republiky a Národní vinařské centru. Hlavními partnery vinohradnického jarmarku byly společnosti AGROTEC Group a HM z Hodonína. Vystavovalo tady 24 oborových firem napříč vinohradnickým a vinařským produktovým portfoliem. 

„Kdysi dávno jsem slyšel, že co je malé to je milé, a takovou ambici jsme na začátku měli – uspořádat malý jarmark. Ale když se dívám kolem sebe, není to tak malé. Přijelo sem 24 vystavovatelů, spousta vinařské a vinohradnické techniky. Domnívám se, že je to velmi potřebné setkání,“ řekl prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad, když vítal příchozí.

Návštěvníky zaujaly především praktické ukázky. Největší peckou a středem pozornosti byl plně elektrický autonomní robot Bakus od firmy VitiBot. „Vloni nás v AGROTECu napadla myšlenka, že by bylo třeba víc ekologizovat naše vinařství. A protože dřina ve vinohradě je obrovská, rozhodli jsme se poohlédnout se po tomto krásném robotovi,“ řekl vedoucí prodeje a servisů značky New Holland Zdeněk Homola.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet také osobní a užitkové vozy, otestovat traktory, další vinohradnickou techniku a stroje pro agronomické operace. Rozmetadla, kultivátory, podmítače nebo mulčovače. K vidění byly postřikovací a sběrací stroje, představena byla i ucelená řada řešení pro výživu půdy, ochranné prostředky a vinohradnický a vinařský sortiment. Prezentaci doplnila i meteostanice či gastro pokladní systém.
 
„Takové stroje se do budoucna budou určitě hodit, kdo má větší výměry, bez takovéto moderní techniky se neobejde,“ prohlásil při prezentaci největší hvězdy Kázání ve vinici vinař Břetislav Palička z Mutěnic, který sám hospodaří na patnácti hektarech.

PREZENTACE ZÚČASTNĚNÝCH FIREM

FOTO REPORTÁŽ @Václav Šálek

REPORTÁŽ ČESKÁ TELEVIZE