Děkujeme!

Chceme poděkovat za podporu. Nejen nyní, ale dlouhodobě. S přesvědčením, že byla upřímná, jelikož všichni společně dobře známe opravdovou podstatu vinařského oboru a jeho význam. A jak fatální dopady by na něho i na nás všechny zavedení spotřební daně na tichá vína mělo. Jakkoliv je celá záležitost v procesu a čeká ji ještě dlouhá legislativní cesta.

„Za odměnu“ nyní všichni čelíme mediálním útokům a čeká nás tedy mnoho práce i na poli vysvětlování, proč je právě vinařství jiné a proč si zachování nulové spotřební daně zaslouží. Jen namátkou – protože je to tak všude ve vinorodé Evropě, jejíhož trhu jsme součástí. Protože proces vzniku vína od založení vinice až po naplnění do lahví nesnese srovnání s jakýmkoliv jiným produktem. A snad i proto, že vinaři krom plné sazby DPH, daně z příjmu, platí další čtyři zákonem uložené odvody (za vinice, za ověření hroznů, do Vinařského fondu, za zatřídění), které jiní nehradí. 
 
Pokud se to má změnit, a jsme tomu otevřeni, ať je daň tedy jednotná i pro další státy, ať neznevýhodníme jen Českou republiku.
 
Nicméně nyní nejsme v žádné pozici vítězů. Jednotlivá vinařství citelně zasáhne zrušení uznání „tichého vína do 500 Kč“ jako reklamního předmětu. Tato firemní klientela tvoří u některých i 40 % obratu, najít trh pro tato vína bude nejednoduché. S neustálým tlakem na cenu ze zahraničí to bude zase boj o přežití. Ale na to jsme jako vinaři zvyklí, budeme pokračovat v práci tak, abychom všem do vinařství zapojeným i spotřebitelům a návštěvníkům zase nabídli to nejlepší, co umíme.
 
Věříme, že společně. Děkujeme.
 
Pozn. V následujícím týdnu přineseme další pokyny k nakládání s peticí, která je stále aktivní a má smysl.

Pozn. 2 – Tiskové sdělení