Chytrá vinice vinařům pomáhá k lepší úrodě a dohlíží na výrobu vína
30. 8. 2021
Internet věcí se stává pravou rukou vinařů. Chytrá vinice s instalovanými čidly sleduje nejen okolní teplotu, ale i teplotu půdy, vlhkost vzduchu a další parametry, které jsou klíčové pro vypěstování toho nejlepšího vína. Kromě monitorování podmínek na vinicích chytré IoT senzory pomáhají i při samotné výrobě vína.
IoT vám poví, co se děje na vinici
Internet věcí neboli IoT je technologie, která propojuje různá zařízení, stroje a objekty. Díky speciálním čidlům od Vodafone Business se i obyčejný přístroj stane „chytrým“ – dokáže komunikovat s vámi i se svým okolím a dá se ovládat, sledovat a kontrolovat na dálku.
Jednotlivá zařízení jsou připojena k NB-IoT síti, jejíž signál pokrývá celé území České republiky, takže je můžete používat i v místech, kde byste s běžným signálem měli problém, jako například ve sklepě. Univerzální senzor může monitorovat různé veličiny – stačí jen říct, které jsou pro vás důležité. Zaznamenaná data vám pak zobrazí v přehledné aplikaci ve webovém prohlížeči.
Díky tomu, že je NB-IoT síť dobře dostupná a čidla tak mohou neustále komunikovat s dalšími zařízeními a dodávat vám nejaktuálnější data, jsou IoT senzory velmi užitečným pomocníkem nejen v zemědělství, ale i v oblastech energetiky, dopravy či průmyslu.
Čidla sledují aktuální situaci za vás
IoT od Vodafone Business dnes na svých vinicích využívá i společnost Arte Vini Velké Pavlovice. Senzory jim pomáhají sledovat situaci i na vzdálených vinicích. „Nemáme všechny vinice pohromadě, různé parcely jsou od sebe vzdáleny několik kilometrů. Aktuální situace na jednom místě může být zcela jiná než o půl kilometru jinde,“ říká René Vrátil, hlavní enolog Arte Vini.
Souhrnná data, která jim poskytují IoT zařízení, firmě umožňují efektivnější hospodaření se zdroji, ekonomické zapojení strojů do procesu výroby vína a především vést dlouhodobě udržitelné hospodářství s respektem k vinici i jejímu okolí.
Čidla rozmístěná na vinici sledují úhrn srážek, povětrnostní podmínky, vlhkost ovzduší i půdy nebo mráz. Zároveň čidla sledují polohu techniky na vinicích. Díky těmto informacím se mohou vinaři snadněji přizpůsobit aktuální situaci a rozhodnout, kolik zásahů bude potřeba. Čidla jim tak šetří nejen čas a pracovní sílu, ale i náklady. Například ochranu rostlin nyní mohou lépe a přesněji zacílit pouze do míst, která to potřebují.
Baterie čidla vydrží fungovat až několik let, náročnost jejich údržby je proto minimální. Vinaři kromě toho mají k dispozici monitoring GPS polohy, a tak přesně vědí, kde je jaký senzor umístěn. Kromě venkovních podmínek vinaři čidla využijí také uvnitř vinařských sklepů, kde hlídají správné podmínky pro výrobu vína, jako je teplota, množství oxidu uhličitého, otřesy, intenzitu osvětlení či výkon strojů. S IoT senzorem tak mají celý proces výroby vína jednoduše pod kontrolou.
Chcete se dozvědět více o IoT? Přečtěte si více o internetu věcí od Vodafone Business. Pokud máte nějaké další otázky nebo specifické požadavky, neváhejte a napište na e-mail jana.krizova1@vodafone.com.