Chile – vinařství, zemědělství, příroda

10. 6. 2019

Chile – vinařství, zemědělství, příroda

Zdravím všechny cestovatele,
je pravděpodobné, že Vaše myšlenky jsou na začátku sezóny někde jinde, ale je nejvyšší čas začít myslet na zasloužený zimní odpočinek. Některým z Vás jsem už naznačil, že něco chystáme. Po několika cestách na východ se zkusme vydat opačným směrem. Volba padla na Jižní Ameriku, konkrétně Chile – zemi přírodních krás a vína.

Chile je “proužek“ pevniny v nejširším místě měřící 400 km, oddělený od zbytku kontinentu hradbou vysokých hor. Ve svojí délce 4.300 km zahrnuje několik klimatických pásem od Atakama - nejsušší pouště na světě v severní části až po studená a deštivá nejjižněji osídlená místa na světě v Ohňové zemi.

Jenom pro představu, nejsevernější a nejjižnější místa Chile jsou vzdálená jako Moskva a Lisabon a ještě kousek zbude!!!!! Říká se, že v Chile existují pouze dvě světové strany – sever a jih. Na tomto proužku o velikosti 750.000 km2 žije necelých 18 mil. obyvatel, z toho třetina v hlavním městě Santiagu.

Příroda je v Chile velice rozmanitá a především čarokrásná. Místní říkají, že po té co Bůh stvořil Zemi, zbyla mu spousta řek, hor, pouští a ledovců, které nebylo kam dát. Vložil je tedy do pytle a hledal místo kde by se dalo ještě něco přidat. hledal dlouho ale nakonec jedno místo přece našel, pytel otevřel a pod ním se rozprostíralo dnešní Chile.

Chile je ekonomicky jednou z nestabilnějších a nejsilnějších zemí Jižní Ameriky. Životní úroveň v některých ukazatelích převyšuje mnohé vyspělé evropské země. Bohatství země představují nerostné suroviny, především měď , železná ruda a rudy mnoha vzácných kovů. Také ledek je velice významným vývozním artiklem.

Nás bude nejvíc zajímat zemědělství. Chile je potravinově prakticky soběstačná země, zemědělské produkty dokonce tvoří 20% Chilského exportu!!!! Chile je mimo běžných zemědělských plodin významným producentem vína a mnoha druhů ovoce. Hospodářsky významný je rostoucí chov hovězího dobytka ale také rybářský průmysl, chov ryb, mořských měkkýšů i rybolov na volném moři. Pro zajímavost Chile je hned po Norsku největším producentem lososího masa na světě.

Nerad bych Vám prozradil o Chile všechno dopředu, ale musíte sami uznat, že by toto všechno chtělo vidět na vlastní oči a zažít na vlastní kůži.

Jelikož je Chile předlouhé, museli jsme vzhledem k omezenému času vybrat k jeho poznávání jen jednu část. Procestujeme všechny hlavní vinařské oblasti a v každé navštívíme několik vinařství. Musíme se přece přesvědčit, jestli se Chile oprávněně přezdívá Bordeaux jižní polokoule. Zároveň tak poznáme zemědělsky nejvýznamnější oblasti ve střední části na jih od Santiaga.

V příloze najdete první verzi itineráře naší cesty. Je to zatím hrubá kostra s pevnými body cesty, které jsou jasné. Návštěvy jednotlivých míst – vinařství, zemědělské farmy, turistické zajímavosti atd. budeme upřesňovat a domlouvat během následujících měsíců. Naším záměrem je aby byla cesta kombinací poznávání přírodních krás, vinařstvím Chile, a návštěvou několika zemědělských farem s různým zaměřením (ovoce, zelenina, rybářství, chov dobytka …atd.). V programu jsou uvedená jména některých vinařství pro představu, budeme je ještě konkretizovat, záměr je aby se do výběru dostaly jak velké známé vinařské domy, tak i menší rodinná vinařství. Pokud jde o zemědělské exkurze, ty nám bude domlouvat místní rodilý Chilan, kamarád a spolužák našeho syna Matěje ze studií v Holandsku. Pracuje v zemědělství a pochází z jižní oblasti.

Po českých stopách v Chile - navštívíme místní Chilskou pobočku firmy Rudolf Jelínek z Vizovic, v městečku Quillón provozují palírnu a mají zde ovocné sady – hrušně, letos v únoru zde otevřeli návštěvnické turistické centrum.

Vše by mělo probíhat postupným přesunem najatým autobusem ze Santiaga směrem na ostrov Chiloé. Celá trasa bude asi 1300 km dlouhá, jednotlivé úseky by měly být mezi 2 – 3 max. 4 hodinami jízdy. Z jihu na konci naší cesty odletíme z města Puerto Mont do Santiaga a odtud zpět do Evropy.

KOMPLETNÍ PROGRAM: Chile vinařství a zemědělství leden 2020

Případní zájemci se prosím co nejdříve ozvěte:

Josef Sklenář
Farma Ráječek
e-mail sklenar-josef@mybox.cz, obchod@farmarajecek.cz
mobil +420 603 820 684