Vyjádření ministra zemědělství k návrhu na zavedení nenulové sazby SPD u tichého vína

dotace.jpg Ve včerejších (6.2.2012) Impulsech Václava Moravce na rádiu Impuls byla probírána také spotřební daň na tiché víno. Níže si můžete přečíst přepis včerejší diskuse.

Zdroj:  Radio Impuls - http://www.impuls.cz/clanek/video-petr-bendl-dan-na-vino-odmitam/232326
(diskuse o SPD začíná v minutě 7.48)

 

Moderátor (Václav Moravec):

Dvě miliardy korun, tak takovou částku by vybral český stát, pokud prosadí ministr financí Miroslav Kalousek spotřební daň u vína. K výši spotřební daně z litru vína ministr financí Miroslav Kalousek poznamenává:

Záznam Miroslava Kalouska:

Já do té diskuse chci vložit číslo, o kterém jsem ale připraven diskutovat, 10 korun na litr. Jestli to pak skončí na osmi korunách, sedmi korunách není podstatné.

Moderátor (Václav Moravec):

I když by zavedení spotřební daně vyneslo státní pokladně zmiňované dvě miliardy korun, podle ministra financí Miroslava Kalouska to není hlavní cíl.

Záznam Miroslava Kalouska:

Tady ani nejde o to, že státní rozpočet za každou cenu z toho chce zinkasovat nějaké prostředky navíc, ale tady jde o narovnání podmínek.

Moderátor (Václav Moravec):

Prozradil před týdnem v rozhovoru pro Rádio Impuls český ministr financí Miroslav Kalousek. Na rozdíl od piva či lihovin se z vína v České republice v současnosti spotřební daň neplatí. Měl by ministr zemědělství Petr Bendl z ODS, který je dnes hostem Rádia Impuls, měl už jste, pane ministře, o tom možnost mluvit s premiérem Petrem Nečasem, o zavedení spotřební daně u vína?

Host (Petr Bendl):

Ještě jsme o tom podrobně nemluvili, ale já mohu říct, že ministr zemědělství nesouhlasí se zavedením této spotřební daně. Jednak proto, že v řadě zemí v Evropě, významných vinařských zemích, nic takového není, jednak proto, že naše vína jsou, řeknu, v té lepší cenové kategorii a ta spotřební daň by je postihla daleko více než ta vína dražší dovážená.

Moderátor (Václav Moravec):

Ale Miroslav Kalousek říká, že by se ta spotřební daň vztahovala na všechna vína.

Host (Petr Bendl):

Na všechny stejně, ale já znovu říkám, že ta naše vína jsou levnější a tudíž ten význam toho zatížení je pro našeho vinaře větší, to ad 1 a ad 2 u těch malých vinařů by to vedlo k existenčním problémům. A myslím si, že by to otevíralo i prostor k černému trhu, k obcházení a to věřím, že si nepřejeme.

Moderátor (Václav Moravec):

Myslíte, že máte podporu premiéra, byť jste s ním zatím o tom nemluvil, tedy jinak řečeno, že ministři za ODS nezvednou ruku na vládě pro tento návrh, na zavedení spotřební daně u vína?

Host (Petr Bendl):

Znovu říkám, že jsme o tom nějak hluboce zatím nemluvili, určitě to diskusi podrobíme, ale já nemohu než říct, že s tím nesouhlasím a že podpořím to status quo.

Moderátor (Václav Moravec):

No jo, ale Ministerstvo zemědělství se rozhodně v těch uplynulých letech nebránilo zase tomu, aby pivovarníci, protože to je také součást českého zemědělství, slad a podobně, tak pivovarníci a lihovarníci spotřební daň platí a Ministerstvo zemědělství neudělalo nic pro to, aby ta spotřební daň…

Host (Petr Bendl):

Ministrem zemědělství v té době nebyl Petr Bendl, tak já nemohu mluvit za toho, kdo tam seděl přede mnou a jak tu situaci hodnotil.

Moderátor (Václav Moravec):

Ale nepřijde vám nespravedlivé, že jeden segment je z té spotřební daně vyloučen a pivovarníci a lihovarníci chudáci platí jak mourovatí?

Host (Petr Bendl):

To je v Čechách takové běžné, podívejte se na tamtoho, on má tu kozu větší než já, tak já chci, aby mu chcípla, místo toho, abych tu kozu přál i někomu dalšímu. Já k hodnocení toho trhu, prostě pivaře není úplně možné srovnávat s vinaři, to přece jenom je marginální v tomto ohledu a já bych prostě stál na straně vinařů v tuhle chvíli.

Moderátor (Václav Moravec):

Pokud by nakonec ale přece jen došlo k zavedení spotřební daně u vína od 1. ledna příštího roku, existuje nějaká plán, který by mohlo mít Ministerstvo zemědělství pro podporu českého vinařství? Připravujete si nějaký takový krizový plán, pokud Kalousek prosadí svoji?

Host (Petr Bendl):

Že bychom na jednu straně na ně uvalili daň a na druhou stranu bychom řekli, hele, my vám ty peníze dáme jinudy nebo třeba méně jinou formou za nějakých byrokratických předpokladů, najali bychom na to pár úředníků a podobně? Ne, to je další důvod, proč si myslím, že je lépe nechat to tak, jak to je.