Těžší oštěp pro Špotákovou

rozlite_vino.jpg Ve víně je pravda aneb těžší oštěp pro Špotákovou, aby byli  naši koulaři konkurenceschopní? Vážení, rád jsem si přečetl článek o možném plánovaném zdanění vína a argumenty proč by tomu tak mělo být. Sice občas mezi řádky vyplynulo, že pěstovat víno je bohulibá a prospěšná i nelehká a na přírodě závislá výrobní činnost, kterou nelze výrobně plánovat a mechanicky provádět a průmyslově zautomatizovat, přesto mi uniká smysl hledání „spravedlnosti zdanění“ napříč sektorem jednotlivých alkoholických segmentů.  

Připadá mi to jako kdyby naši koulaři doufali, že pokud v disciplíně atletika – vrh oštěpem – uděláme vrhačce Špotákové těžší oštěp, sníží se tím i rozdíl ve vzdálenosti jejich hodů…….a budou tak na tom lépe. Bohužel bude tomu tak jen pocitově, ale našim borcům s kladivem to asi o moc dál házet nebude…….a Špotáková začne prohrávat….

Nehodlám zde popisovat zda a jak jsou vůbec daně spravedlivé a jak je vybírat, to je zcela jistě jiná kapitola k zamyšlení a v dnešní době kdy lidé „chápou“, že za zcela identický KWatt ze sítě se platí různě v různou dobu a dle typu připojení,dokonce některý prý má i zelenou barvu, a že ten co má ten zelený 5x dražší tak si ho ten s červeným je povinen kupovat za cenu zeleného ač ho vůbec nepotřebuje, jsou jistě jiné důvody k většímu zamyšlení než daně na víno. Tato maličkost pouze ilustruje, že hledat „spravedlivost zdanění“ je jen bláhovým myšlenkovým úletem ministerských úředníků. Pokusil jsem se tedy shrnout data v každé „alkoholické“ disciplíně v okolních zemích a nechám na čtenáři posoudit, kde je pravda a zda jedni atleti jsou prokletím a problémem druhých, či zda je meritum věci někde jinde….- viz grafy zdanění jednotlivých alkoholických segmentů v sousedních zemích.

Graf1.jpg

Graf2.jpg

Graf3.jpg

Rád bych upozornil, že autorům návrhu zdanění a jejím přívržencům asi uniká, že jsme již skoro 9  let v EU a přeshraniční obchod je opravdu v některých částech regionu jen otázkou několika kilometrů dojezdu. Již dnes někteří spotřebitelé jezdí za nákupy spotřebního zboží do zahraničí a pokud k tomu získají i další impuls či možnost přivýdělku, pak se možná bude pan státní kasička divit. Souvisí s tím totiž i výběr DPH a spotřební daně na alkohol.Problém je v tom, že pokud zdražíte či daní zatížíte jeden sektor a v sousední zemi se tomu tak nestane, pak samozřejmě vznikající rozdíl se stane v lepším případě přilepšením sousedovi, v horším případě hrozbou  výběru ostatních souvisejících daní. Stát není schopen dnes uhlídat a účinně zdanit asi cca 60 lihovarníků i přes kolkovací mašinerii. Mám pak věřit, že to umí u 10,000 vinařů? Nestane se to, že ten co daně zapře či bude pendlovat mezi zahraničím a domácí restaurací s „jednorázovými papíry na mnohorázové použití“ a „vínem pro osobní spotřebu“ z ciziny bude ve výhodě proti ostatním? Když ho chytí, tak jede na oslavu ke kamarádovi, když ne tak hotové peníze inkasuje od stejně motivovaného restauratéra,opět bez daňového inkasa státu a  všichni jsou úžasně spokojení. Končí to tím, že k pravidelné lince z ciziny se připojí domácí slivovička – taktéž asi podivně zdaněná, dovozový alkohol načerno  a najednou se bude hledat problém proč klesá výběr i ostatních daní a hlavně v Rakousku si budou mnout ruce. Ministerstvo už získalo negativní výběrovou zkušenost se zdaněním pohonných hmot, kdy experti radili nezdražovat nad úroveň sousedů….. Vypadá to jako kdyby se nepoučilo a nutně čekalo či „Deža ví“. Mohu ujistit, že ví a že na danou situaci vítá a jistě ji i netrpělivě očekává!!

Realizace bude nesmírná,1000 celníků získá glejt k tomu aby měli co kontrolovat důvod sedět na zadku a mít celní delikt co půlhodinu, poté se asi tak 2x měsíčně dozvíme, že chytili nějakého nešťastníka co něco nestihl včas  zaplatit či ztratil „nekonečnou stvrzenku“ a nakonec se zjistí, že díky výše uvedeným efektům a nákladům je výběr daně celkově kontraproduktivní, máme víc byrokracie, úředníků, šedé ekonomiky a holt Báře už to tak nehází……. Pro pivní kladiváře platí totéž, cesta z jejich kruhu je zvýšení daně v Německu, (ale to pochybuji, že tohle Kalousek umí zařídit-Schäuble počítat umí), či snížení jejich vlastní daně, pak jim to bude asi fakt házet dál a já jim to ze srdce přeji. Zavedení daně na víno v zemi kde se vinná réva pěstuje a navíc sousedí se zemí kde jsou daně na víno nulové (AUT) a navíc má tato země nejen obrovskou podporu tohoto sektoru, ale i shodné odrůdové složení s našimi moravskými vinaři je opravdu daňový myšlenkový úlet s předem jasným dopadem. Ani se panice na Moravě nevidím, kdo zná realitu trhu včetně jeho šedé eminence ví o čem se mluví.

Na jedné straně dávat vinohradníkům podpory a dotace a na druhé je ničit daní navíc v zemi kde se víno pěstuje zcela unikátní (pozn. V Severských zemích a Polsku se víno nepěstuje) je opravdu natolik schizofrenní počínání, že je vidět, že státní berní úředník už opravdu neví kudy kam.

Jen připomínám, že zdanění sektů u nás patří k nejdrtivějším a že „Sektsteuer“ v Německu byla zavedena v roce 1902 jako „dočasná daň“ pro zajištění financování kanálu v Kielu…. No kanál už dobrých 100 let stojí a daň nějakým nedopatřením zůstala….. Takže takovou  asi mají  dočasnost již jednou zavedené daně a zaráží mne, že podobně se k danému tématu Váš ekonomicky fundovaný  časopis nevyjádřil v rámci vyvážené diskuse již minule.

Tomáš Otta, Praha