Svaz podporuje úpravu povinnosti podávat hlášení o nákupu vína

PSV__R.jpg Velké Bílovice - Novela zákona o vinohradnictví a vinařství obsahující mj. plošnou povinnost vést evidenci a hlásit nákup vína se v rámci legislativního procesu aktuálně dostala do Senátu, kde sílí tlaky na její úplné zrušení. Svaz vinařů s úplným rušením nesouhlasí a po Senátu požaduje vrácení zákona poslanecké sněmovně s pozměňujícím návrhem, který by stanovil spodní hranici objemu nakoupené vína, o níž by se povinnosti podávat hlášení odvíjelo.

Svaz vinařů navrhuje, aby se povinnost vztahovala pouze na ty, kteří nakoupí a poprvé uvedou na území ČR do oběhu víno s jiným původem než z České republiky v množství 50 hl a více za rok v nádobách větších než 15 litrů. Tato úprava by se tak vztahovala prakticky jen na dovozce vína a povinnosti podávat hlášení by zbavila vinotéky, obchody s vínem, restauratéry a další menší provozovatele.

„Tímto krokem sledujeme výhradně zpřísnění dovozu vína do ČR. Moravské a české víno se za poslední roky stalo silnou značkou a je vyhledáváno pro svou vysokou kvalitu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se na jeho popularitě někdo pokusí parazitovat a podvádět spotřebitele falešným uváděním země původu vína. Tato evidence má tedy za cíl mít velké importéry pod kontrolou a mít možnost dohledat původ vína, ať už je ve finále deklarováno jakkoli. To v neposlední bude chránit také moravské a české vinaře a jejich zákazníky,“ vysvětlil podporu zachování povinnost hlásit velké objemy nakupovaného vína ing. Martin Půček, tiskový mluvčí Svazu vinařů ČR.

Poznámka:
Novela zákona o vinohradnictví a vinařství § 29 odst. 5 zák. č. 321/2004 Sb.: Každý, kdo v kalendářním roce nakoupil rmut, mošt nebo víno, je povinen odevzdat do 15. ledna následujícího roku prohlášení o nákupu ke  dni 31. prosince za celý předcházející kalendářní rok.

Toto znění se zcela nesmyslně vztahuje úplně na všechny, a Svaz vinařů ČR jej proto požaduje zaměnit za nové a funkční.


Pro bližší informace:

Ing. Martin Půček
tajemník SV ČR
606 743 231
martin.pucek@svcr_cz