Stručné informace ze světa

Informace z časopisů Der Deutsche Weinbau, a Der winzer. Příležitostné zprávy o vinařství ve světě.

 

Představenstvo PIWI International 26. a 27. ledna 2018 v Prien am Chiemse (Bavorsko)

piwi.jpg Letošní první představenstvo PIWI International se uskutečnilo, stejně jako před rokem, v lázeňském Prien u jezera Chiemsee pod Alpami. Byly projednány organizační záležitosti, o některých bylo rozhodnuto na místě, jiné budou předloženy valné hromadě, která se letos uskuteční v prvním srpnovém týdnu ve štýrském Leibnitz, v tamní vinařské škole a bude volební. S valnou hromadou bude tradičně spojena exkurze po vinařství v okolí, letos by to mělo být mimo Štýrska i Slovinsko.

 

Úspěch našich vín na soutěži PIWI Weinpreis 2017

piwi.jpg V říjnu tohoto roku proběhla mezinárodní soutěž interspecifických odrůd PIWI Weinpreis, které se účastnili i naši vinaři. Jde o největší soutěž vín rezistentních odrůd na světě, která se uskutečňuje v Německu a letos proběhla již posedmé.

 

Valná hromada PIWI International 24.8. – 27.8. 2017 ve Francích a návštěva JKI Geilweilerhof

piwi.jpg Ve dnech 24.8. až 27.8. jsme se spolu s Ing. Pavlem Herkem, MBA, Ing. Asií Khafizovou, PhD., Ing. Františkem Mádlem a Doc. Ing. Milošem Michlovským, DrSc. zúčastnili valné hromady organizace PIWI International v LWG (Bayerische Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau) Veitshöchheim, exkurze po vinařské oblasti Franken a 28.8. jsme navštívili Julius Kühn-Institut (JKI) v Geilweilerhofu.

 

Nové švýcarské PIWI odrůdy

piwi.jpg Šlechtitel révy vinné Valentin Blattner ve Švýcarsku vytvořil v posledních téměř třiceti letech desítku odrůd, které v Německu úspěšně selektuje a množí Volker Freytag. Tyto odrůdy se rozšiřují po Evropě, zvláště v severních oblastech (Německo, Švýcarsko, Lucembursko, Rakousko, Holandsko, Anglie, Belgie, Dánsko, Polsko). Některé jsou i v České republice.

 

V Německu byla povolena nová PIWI-odrůda, Cabertin

piwi.jpg Cabertin v roce 1991 vyšlechtil švýcarský šlechtitel Valentin Blattner ze Soyhières ve švýcarském kantonu Jura. Závěrečnou selekci, množení a uvedení na trh zajistil podnik Rebschule Freytag ve falckém Lachen-Speyerdorf. Cílem šlechtitele bylo vytvořit odrůdu pro mezinárodní, plné, červené víno i pro severní vinařské oblasti. Cabertin s rodiči z Cabernetu Sauvignon a donorů rezistence je sourozencem Cabernetu blanc.

 

Němečtí vinaři počítají s kvalitním ročníkem 2012

sklize__.jpg Němečtí vinaři, kteří začali se sklizní ročníku 2012, očekávají, že tento bude kvalitativně na výši, ve spojení s mírně podprůměrným množstvím. Očekávaná sklizeň se pohybuje ve výši 8,9 milionů hektolitrů, což odpovídá propadu asi jen 3 % pod pětiletý průměr.  

 

Světoví mistři ve spotřebě sektů

sabrage.JPG Němečtí spotřebitelé si oblíbili sekty. Za poslední rok zkonzumovali 335 milionů litrů sektů, což je v přepočtu na hlavu nárůst z 4,1 na 5,5 litrů/lahví sektů. Tuto informaci publikoval Deutsche Weininstitut (DWI) na základě dat německého statistického úřadu. Na základě celkového odhadu světového trhu se šumivým vínem v celkovém objemu asi 2 miliard lahví za rok, se každá asi 5 láhev vypije v Německu.

 

Francie předpovídá nejnižší sklizen za posledních 20 let

kroupy.jpg Mráz a kroupy zasáhly také francouzské vinaře. Dle zprávy německé tiskové agentury DPA očekává Francie nejnižší sklizeň hroznů za posledních 20 let.

 

2011 - Stručné informace ze světa

zesveta.jpg Stručné informace ze světa, získané prostřednictvím zahraničičních časopisů Der Deutsche Weinbau a Der Winzer a informace z OIV.

 

2010 - Stručné informace ze světa

zesveta.jpg Stručné informace ze světa, získané prostřednictvím zahraničičních časopisů Der Deutsche Weinbau a Der Winzer a informace z OIV.