Zákaz reklamy na alkohol v Rusku od roku 2013!

obchod.jpg Dle informace z deníku „Der Standard“ a on-line portálu „Eno WorldWine“ se zakazuje reklama na alkohol také v tištěných médiích a webových stránkách. Tento zákaz platí na základě zákona od 1. 1. 2013. Zákaz reklamy v televizi, rádiu a veřejných dopravních prostředcích prosadil prezident Vladimír Putin již před časem.  

Důvodem těchto zákazů je dramatická bilance konzumace alkoholu v Rusku, kde ročně zemře asi 23000 obyvatel na diagnózu alkoholismu. Cílem této kampaně má být snížení tohoto čísla na polovinu do roku 2020.

Obavu nad tímto opatřením se vznáší u mladého a rozvíjejícího se ruského vinařského hospodářství, které očekává útlum. Opatření postihne zejména odborné časopisy a vinařské magazíny, které byly doposud prostřednictvím reklamy financovány. Zda můžou očekávat pokračování je nyní otázkou.

Je nejasné, jakým způsobem bude prováděna kontrola a vlastní zamezení reklamy. Zvláště na internetu bude problém s touto kontrolou, neboť reklama může být financována zahraničními subjekty na jejich stránkách. Zvláště zůstává nejasné, pokud se vydavatelé ruských vinařských webových stránek přesunou s hostováním svých webů do zahraničí.

Zdroj: Der Winzer