Jarní mrazy poškodily moravské vinohrady

PSV__R.jpg Velké Bílovice – Ranní mrazy z pátku 18. května způsobily největší škody na moravských vinohradech za posledních deset let. Zasaženy jsou všechny vinařské podoblasti. Nejvíce zasažené je Slovácko, ale i Velkopavlovicko a Mikulovsko, či Znojemsko. Předběžně odhadovaná výše škody na moravských hroznech bude asi 25 procent oproti dlouhodobému průměru.

 

V pátek ráno bylo naměřeno -1 až -4 °C, což má už během několika desítek minut devastující dopad na letorosty révy vinné. Vinohrady nejsou poškozeny definitivně, ale letošní úroda ze spálených vinic se již nenahradí.

„Příroda podala nejpádnější důkaz o nesmyslnosti zavedení spotřební daně na tichá vína. Jejím zásahem přišli vinaři ze dne den o značnou část svých příjmů a moravské víno letos nevyrobí, ač o vinice i nadále musí pečovat, bez vidiny jakékoliv úrody. Naopak kdyby vymrzl v České republice všechen ječmen, či chmel a všechny švestky, pivovary a lihovary budou dál nerušeně vyrábět česká piva a destiláty z dovozových surovin. Vinařství je odlišné, neboť konečný produkt je vyráběn dle původu hroznů, které žádný dovoz nenahradí,“ komentoval další ránu moravskému vinařství ing. Martin Půček, tajemník Svazu vinařů ČR.

Svaz vinařů průběžně zjišťuje škody a rozsah zasaženého území, ale již teď je patrné, že nejvíce bylo zasaženo Slovácko a Hustopečsko a obecně všechny vinohrady v níže položených oblastech. Mráz se však nevyhnul ani Mikulovsku či Znojemsku, kde jsou hlášeny poškození o něco nižší.

V loňském roce dopadly mrazy likvidačně na vinařské Čechy, které se potýkaly s propadem výnosů až o 80 procent. Odhadovaný 25procentní propad výnosů na Moravě činí asi 400 mil korun. Tento fakt může mít významný vliv na zdražení vína v ČR.

„Další zdražení vína o cca 12,- Kč na litr by znamenala navrhovaná spotřební daň z tichých vín. Reálně by tak hrozila absurdní situace, kdy by zavedením spotřební daně na tichá vína byla moravská vína pro domácí spotřebitele cenově nezajímavá,“ pokračuje ing. Martin Půček.

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Ing. Martin Půček, Svaz vinařů ČR
E-mail: martin.pucek@svcr_cz
Tel.: +420 606 743 231