První společná expozice Slováckých vinařů

logo_Sdruzeni_Slovackych_Vinaru.jpg Vinaři působící ve Slovácké vinařské podoblasti se rozhodli tuto krásnou, různorodou, folklórními tradicemi a zvyklostmi překypující oblast více představit a prezentovat turistům a milovníkům vína. Sdružení slováckých vinařů, které bylo založeno v roce 2011 za účelem pořádání Národní soutěže vín Slovácké vinařské podoblasti s nominací vín do Salonu vín ČR, se pokusilo ujmout tohoto úkolu.  

V rámci podoblasti byly vyzdviženy jednotlivé regiony, tak aby se návštěvník dokázal lépe seznámit s víny a vinaři působících v této rozlehlé a rozmanité podoblasti.  Putování může začít v nejjižnějším regionu Podluží a pokračovat přes Mutěnicko, Kyjovsko, Bzenecko, Strážnicko až k nejseverněji položenému uherskohradišťskému regionu.

První společnou prezentační akcí vinařů a jejich vín byla Degustační zóna vín Slovácké vinařské podoblasti na mezinárodním veletrhu Víno α delikatesy, který se konal 24. – 26. 4 2013 v Praze na výstavišti v Holešovicích.

V degustační zóně se návštěvníkům představilo 21 vín z 19 vinařství z celé Slovácké vinařské podoblasti.  Šesti regionům podoblasti odpovídalo šest stanovišť v degustační zóně. Z každého regionu mohl návštěvník ochutnat víno z odrůd Ryzlink rýnský, Chardonnay a Frankovka. Čtvrtý vzorek byl pro každý region odlišný a prezentoval to čím je daný region známý či typický. V Podluží to byl Cabernet Moravia, Mutěnicko - Tramín červený, Kyjovsko – Muškát moravský, Bzenecko – Rulandské šedé, Strážnicko – Sylvánské zelené a Uherskohradišťsko – Rulandské bílé.  Víno i jeho výrobce byl představen na informační cedulce, která náležela ke každému vzorku. Návštěvník se zde dozvěděl, jaké víno degustuje, základní analytické parametry (alkohol, zbytkový cukr, celkové kyseliny), charakteristiku viniční tratě a půdy, ze které víno pochází a kontakt na výrobce.  Návštěvníci obdrželi informační brožuru o Slovácké vinařské podoblasti, která stejně jako celá degustační expozice představuje jednotlivé regiony podoblasti.

Z reakcí návštěvníků degustační zóny vyplynulo, že expozice se velice líbila. Kladně byla hodnocena zejména naučná a informační rovina celé degustační zóny.

Expozice vznikla za podpory Vinařského fondu, Svazu vinařů České republiky a jejich partnerů – Renomia agro, Ford CARent, BS vinařské potřeby.

Sdružení slováckých vinařů

e-mail: info@slovactivinari_cz

VSO1.jpg VSO2.jpg