OENOFORUM 2017 - závěrečná zpráva

Logo_oenoforum2017__ern__160_100.jpg Slavkov u Brna, 21. 6. 2017 - Již 11. ročník jediné OIV soutěže v České republice, jehož pořadatelem je Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Unií enologů České republiky, Vinařským fondem České republiky a Národním vinařským centrem, o.p.s., úspěšně proběhl a zná všech osmnáct oceněných. Ti vzešli z celkem 541 přihlášených vín, z osmi zemí světa.

O vítězi pak rozhodlo v Historickém sále Slavkovského zámku při dvoudenním hodnocení (22. – 23. 6. 2017) celkem 42 degustátorů z devíti nejen evropských zemí.

Spolupráce se špičkovými tuzemskými i zahraničními degustátory byla výborná a ti měli možnost hodnotit vína mimořádných kvalit. V letošním ročníku zvítězili v hlavních kategoriích zahraniční vinaři. A i když bychom přáli tituly šampionů moravským vinařům, letošní výsledky dokládají skutečnou nezávislost hodnocení Oenofora.

Champion white se stalo Chardonnay výběr z hroznů 2015 ze slovenského vinařství Golguz - Hlohovec, Champion red získalo víno Arte Ante 2013 z vinařství Black Sea Gold z Bulharska a v nejpočetnější kategorii Champion young wines 2016 zvítězilo moldavské vinařství IM Vinaria Purcari za víno Pinot Grio de Purcari 2016. Ocenění za nejlepší kolekci letošního ročníku mezinárodní soutěže vín Oenoforum zůstalo doma a získalo ji vinařství Mikrosvín Mikulov. Souhrn všech ocenění je přílohou této tiskové zprávy.

Dle pravidel OIV může organizátor soutěže zveřejnit pouze 30% nejvýše hodnocených vín. Jednotliví přihlašovatelé obdrží hodnocení všech jejich vín na e-mail.

V letošním roce byla mírná většina vzorků z České republiky, přihlášena byla ale i vína ze Slovenska a z Francie, Itálie, Německa, Nového Zélandu a dalších zemí. Díky patronátu OIV je soutěž výjimečná mimořádně profesionálním a náročným hodnocením. V porotě tak zasedají významní evropští vinaři a degustátoři, zástupce OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži), UIOE (Mezinárodní unie enologů) i nejlepší hodnotitelé z České republiky a Slovenska.

Nad soutěží přijali záštitu předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka, ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a starosta města Slavkov u Brna Michal Boudný. Soutěž dále podporují Vinařský fond, Národní vinařské centrum a zámek Slavkov – Austerlitz.

I v letošním roce byly nejčastěji zastoupeny Sauvignony – Sauvignon blanc a Cabernet Sauvignon. Je to logické, protože je zde silná stopa minulosti této soutěže (Sauvignon forum). I když je dnes soutěž otevřena všem světovým odrůdám, stále nejvíce táhnou právě Sauvignony a my jsme za to rádi. Především proto, že jde o odrůdu prakticky s celosvětovým dosahem a také u nás jsou terroir, kde Sauvignony umí a kde směle mohou jít do mezinárodního srovnání. My jim k tomu poskytujeme jedinečný prostor v rámci našeho území. I proto samostatnými kategoriemi vyhlašujeme nejlepší vína z odrůd Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon“, podotýká Martin Půček, ředitel soutěže.

Soutěži samotné předcházela ještě konferenční část. Enologové Andrei Prida (Francie),  Miloš Michlovský a Andy Kollwentz (Rakousko) se věnovali tématu Cesty k velkým vínům – víno a dřevo. Součástí každé přednášky byla praktická část – degustace tematických, řečníkem vybraných vzorků. Celá konference měla vysokou úroveň a všichni účastníci si chválili každoročně stoupající kvalitu. Celkem mohli účastníci 18 vín vybraných především Francie, Rakouska a České republiky. Vína zrála v pečlivě vybraných typech sudů z různého druhu dřeva a také různého vypálení. První přednášku vedl Andrei Prida z Francie, který působí ve firmě SEGUIN MOREAU, která je jedním z  nejvýznamnějších světových bednářství.  Pan Prida působí v oblasti vývoje a výzkumu a má zá úkol dostávat výsledky výzkumu do praxe – tudíž do výroby nových sudů. Druhá přednáška pana Miloše Michlovského byla zaměřena na zrání vína v různých sudech. Dvě běžně pěstované moravské odrůdy – Pálava a Chardonnay – zrají v sudech z dřeva různého původu a také jiného vypálení. Poslední přednáška Rakušana byla primárně odrazem bohatých vlastních zkušeností nejen ze sklepa, ale i z vinohradu. Srovnání stejných odrůd z různých vinic, které zrály ve stejných sudech může být velmi zajímavá.

Zástupce OIV deklaroval ihned po skončení Oenofora 2017 velkou spokojenost nad úrovní akce a vyjádřil zájem býti při tom i v nadcházejícím roce.

L'Organisation Internationale de la Vigne et du Vin (OIV) je mezinárodní organizace dbající na férovou konkurenci mezi producenty vína a na kvalitu produkovaného vína. OIV byla založena v roce 1924 jako reakce na globální krizi kvality vinic a od roku 2001 je hlavní vědeckou a technickou organizací dbající na kvalitu vinic, vína a jeho zpracování. OIV sdružuje 46 členských zemí, ve kterých se vypěstuje vice než 85 procent světové produkce vína.

Oenoforum 2017 se konalo pod patronací OIV a za podpory Jihomoravského kraje, Vinařského fondu, Národního vinařského centra, Zámku Slavkov - Austerlitz a města Slavkov u Brna.

Více na: http://www.oenoforum.cz/
Ing. Martin Půček – ředitel soutěže
+420 606 743 231, martin.pucek@svcr_cz

Ke stažení:

Oenoforum 2017_Přehled_vítězů_2017.pdf Oenoforum 2017_Přehled_vítězů_2017.pdf (373,33 KB)
Oenoforum_2017_výsledky_dle_přihlašovatelů.pdf Oenoforum_2017_výsledky_dle_přihlašovatelů.pdf (493,41 KB)
Oenoforum_2017_výsledky_dle_katergorií.pdf Oenoforum_2017_výsledky_dle_katergorií.pdf (495,46 KB)