Nová sezóna a naše novinky

BASF.jpg Vážení přátelé vinohradníci, začala nová sezona a vypadá to tak, že kromě vlastního umu a zkušeností, budeme potřebovat i trochu více štěstí. Teplé zimní měsíce nás donutily vyjít s ochranou proti chorobám a škůdcům o dost dříve než v loňském roce, vegetace je zhruba o tři týdny dopředu, panuje sucho a obáváme se i příchodu jarních mrazů.

Váš stálý partner, společnost BASF, vás tímto způsobem oslovuje poprvé a doufáme, že tato spolupráce se Svazem vinařů bude pro vás přínosná a zvyknete si na tyto stránky chodit. Jak už jsem uvedla na začátku, nebude to lehký rok a my doufáme, že i naše přípravky vám ochranu vinic usnadní. Máme na trhu spoustu produktů, které už dobře znáte a používáte a navíc po delší době přinášíme i tři úplně nové.

Nejdříve však připomenu ty starší a běžně používané. Proti padlí révovému+akaricidní účinek je to KUMULUS WG (80 % síra), dále pak DISCUS (kresoxim-methyl) a zejména VIVANDO (metrafenone). Proti peronospoře má registraci POLYRAM WG (metiram) a známý ACROBAT MZ WG (dimethomorph+ mancozeb). Kombinovaný přípravek CABRIO TOP (pyraclostrobin+metiram) pak zajišťuje ochranu proti oběma a mnoha dalším chorobám. Proti botrytidě máme na trhu dva přípravky, MYTHOS 30 SC (pyrimethanil) a ROVRAL AQUAFLO (iprodione). Proti dvouděložným plevelům a jednoletým travám lze použít náš půdní herbicid STOMP (pendimethalin) ve dvou variantách 330 E a 400 SC. V oblasti boje proti škůdcům je zde nový akaricid MASAI (tebufenpyrad) k jarnímu a letnímu použití proti sviluškám a roztočům. Všechny naše přípravky lze použít v IP.

A teď k novinkám; uvádíme na trh nejmodernější přípravky proti všem třem nejdůležitějším chorobám révy vinné. Proti peronospoře révy vinné je to fungicid FORUM STAR, proti padlí révovému COLLIS a do segmentu botrytida patří CANTUS. Kombinovaný přípravek, kterým je FORUM STAR, obsahuje účinné látky dimethomorph a folpet. Osvědčenou účinnou látku dimethomorph znáte z našeho přípravku ACROBAT MZ a kontaktní folpet je na trhu rovněž dobře známý. Kombinace obou zajišťuje skvělý preventivní i kurativní účinek proti peronospoře a velmi dobrý vedlejší účinek proti botrytidě. FORUM STAR je finalizován ve WG formulaci, takže práce s ním je jednoduchá a bezpečná. V posledních letech je však ve vinicích daleko větším problémem padlí révové. Proto každý další přípravek, který umožní alternaci, navíc s novou účinnou látkou, je určitě vítaným přínosem do systémů ochrany proti padlí. Takovým je zcela určitě fungicid COLLIS. Preventivní i krátce kurativní účinek je dán obsahem dvou látek, známý kresoxim-methyl a nový boscalid, ve speciálních plodinách úplně nová účinná látka i skupina.  COLLIS lze použít kdykoli během sezóny, od začátku kvetení až do uzavření hroznů, maximálně však 3x. Tekutá formulace (SC) a nízké dávkování jsou uživatelsky příjemné vlastnosti COLLISu. Poslední z novinek je přípravek CANTUS. Obsahuje rovněž nejnovější účinnou látku z naší kuchyně, boscalid, který výborně působí proti botrytidě a také proti padlí révovému. V okolních státech je takto i registrovaný a patří ke špičce v ochraně proti těmto chorobám. CANTUS má rovněž formulaci WG.

O všech našich přípravcích, včetně novinek získáte podrobné informace v souhrnné brožuře pro speciální plodiny, na odborných seminářích a samozřejmě na našich webových stránkách www.agro.basf.cz

Ing. Drahomíra Musilová                                                                                              
Speciální plodiny BASF spol. s r.o. Praha                                                                              
Tel. 737240534, e-mail drahomira.musilova@basf_com

P1010174.JPG P1010179.JPG