Nechtěné se stalo realitou

eu.jpg   V EU byl dokončen proces „zjednodušování“ zemědělských předpisů a nařízením Rady (ES) č. 491/2009 bylo s účinností od 1. 8. 2009 zrušeno nařízení Rady (ES) č. 479/2008 (trh s vínem) a jeho jednotlivá ustanovení byla „roztroušena“ do nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 (jednotný zemědělský trh).  

 

V podstatě se nic zásadního v praxi nezměnilo, jen došlo ke „zjednodušení“ zemědělských předpisů, kdy víno už nemá samostatné nařízení, ale budete muset předpisy pro víno hledat pěkně roztroušené v nařízení č. 1234/2007 mezi bramborami, banány, mlékem a masem.

Musíme si uvědomit, že svoji logiku to má. Předpisy vytváří právníci a nejlépe jim rozumí opět právníci. Pro právníka je hezké, když bude použit stejný systém práva na celé zemědělství, ne ten chaos jako dosud, kdy u vína platilo úplně něco jiného než u banánů nebo masa. A to, že to nevyhovuje těm, pro které se ty předpisy vytvářejí, to není podstatné. Zemědělec si koupí právníka, který se v všem bude nyní lehce orientovat. Bude vědět, že celé zemědělství je pod číslem 1234/2007 a bez jeho pomoci tam jen málokdo najde to, co potřebuje. Proč by se v tom měl orientovat sám vinař? Ten je od toho, aby vyráběl víno a na ostatní věci si za vydělané peníze objednal služby.

Zpracoval: Jiří Sedlo, předseda Svazu vinařů ČR

 

Odkaz na nové nařízení