Aktuality

Oxid siřičitý v enologii - nová publikace

SO2small.jpg Brožovaná plnobarevná kniha formátu A5 „Oxid siřičitý v enologii“ našeho předního vinařského odborníka Doc. Ing. Miloše Michlovského, Dr.Sc. je určena všem producentům vína.

 

Návrh na SPD nebude do konce roku předložen!

Logo_SVCR_160_100.jpg Včera se v Mikulově pod záštitou Mladé fronty, a.s. uskutečnila akce Euro Regional, jejíž hlavním tématem bylo spotřební daň na tichá vína. Hlavními řečníky byl 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič a předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. Po semináři konaném dne 15. 11. 2012 v Senátu Parlamentu ČR, to byla další příležitost k prezentaci našich argumentů proti změně nulové sazby spotřební daně na tichá vína.

 

Wine professional 2013 - veletrh v Amsterdamu

wine_professional_logo_2906.jpg Pozvánka a přihláška na účast na prestižním nizozemském vinařském veletrhu WINE PROFESSIONAL 2013 na oficiálním stánku České republiky - POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA.  

 

Výzva ke sdružení finančních prostředků

Logo_SVCR_160_100.jpg Vážení členové Svazu vinařů České republiky, vinaři, vinohradníci, obchodníci s vínem, zástupci vinařských obcí a další zúčastnění, již delší dobu probíhá debata kolem návrhu ministra financí na, ve vinařských státech Evropy zcela ojedinělou, změnu nulové sazby spotřební daně. A to na sazbu Kč 10,- na litr tichého vína. Toto opatření, které by mělo vstoupit v platnost od 1. ledna 2014, způsobí zdražení vína o uváděných Kč 10,-, ale také o další položky.  

 

Exklusivní nabídka vozů Ford pro členy Svazu

Ford.jpg   Vážení členové Svazu vinařů ČR,  v minulém měsíci jsme Vás informovali o připravovaném partnerství Svazu s automobilkou FORD. Jednání byla úspěšná, výsledkem je v první fázi dvouletá spolupráce mezi oběma subjekty.  

 

Evidenční kniha

EK2012.jpg Všem zájemcům oznamujeme, že je dostupná Evidenční kniha pro vedení povinné evidence v rámci vinařské legislativy.

 

Informace z jednání představenstva ze dne 31. 10. 2012

Logo_SVCR_160_100.jpg Poslední říjnový den proběhlo jednání představenstva Svazu vinařů ČR, které na svém jednání projednalo řadu důležitých bodů. Úvodem informoval předseda Svazu o průběhu a výsledcích jmenování Rady VF. Aktuální složení Rady je možno nalézt na stránkách Svazu případně na stránkách Vinařského fondu. Podle informací, které jsou, by nová Rada měla začít pracovat co nejdříve, a to svoláním ustavujícího zasedání, na kterém bude zvolen nový předseda a místopředseda Rady VF.

 

Česká vína na italském stole

czechtrade.jpg Milánský obchodní dům EXCELSIOR hledá nové dodavatele českých luxusních vín. EXCELSIOR Milano je luxusní obchodní dům s vybranými značkami v oblasti odívání, designu, kosmetiky a potravinářských delikates. V EXCELSIORU je možné nalézt velmi dobře zásobené oddělení vín, kde znalci mohou degustovat a nakupovat kousky z celého světa, avšak český zástupce zde chybí.  

 

Ministr Petr Bendl jmenoval novou Radu Vinařského fondu ČR

VF.jpg 25.10.2012 - Tisková zpráva – Ministr zemědělství Petr Bendl dnes jmenoval novou Radu Vinařského fondu České republiky. Učinil tak na návrh vinohradnických a vinařských sdružení, které k tomuto kroku vyzval letos v září. Rada, kterou tvoří celkem jedenáct členů, je jedním ze tří orgánů Vinařského fondu. Dalšími jsou ředitel Fondu a Dozorčí rada.  

 

Informace k odborné způsobilosti pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin

vykricnik.jpg V letošním roce byla přijata novela (zákon č.199/ 2012 Sb.), která pozměnila §86 původního zákona č. 326 / 2004 Sb. o rostlinolékařské péči. Tato nová změna zákona zcela mění dosavadní způsob odborné způsobilosti pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin. Podrobnější a úplné informace je možno získat na webových stránkách SRS nebo MZe.

 

Průběžná informace ze sklizně v roce 2012

Logo_SVCR_160_100.jpg Průběh počasí byl v letošním roce velmi variabilní a způsobil řadu problémů, se kterými se musejí vinaři vypořádat. Rok 2012 byl srážkově enormně podprůměrný. Deficit srážek začal již od podzimu (říjen) roku 2011. Absence sněhové pokrývky a prakticky nulové srážky na přelomu měsíců ledna a února prohloubily deficit, který pokračuje dosud. Tento nedostatek vody měl výrazný vliv na přezimování révy v období silných mrazů v únoru, což se projevilo například ojedinělým úkazem, kdy réva vinná na počátku své vegetace prakticky neslzela  

 

Němečtí vinaři počítají s kvalitním ročníkem 2012

sklize__.jpg Němečtí vinaři, kteří začali se sklizní ročníku 2012, očekávají, že tento bude kvalitativně na výši, ve spojení s mírně podprůměrným množstvím. Očekávaná sklizeň se pohybuje ve výši 8,9 milionů hektolitrů, což odpovídá propadu asi jen 3 % pod pětiletý průměr.  

 

Znojemské vinobraní

ZnojemskeHistorickeVinobrani.JPG Znojemské vinobraní v letošním roce navštívilo bezmála 80 tisíc návštěvníků. Nemálo z nich si našlo cestu i do prostředí znojemského hradu, kde prezentovalo svá vína 15 vinařů VOC Znojmo. Svého "degustátora" v průběhu slunečného zářijového pátku a soboty nalezlo 35000 vzorků.

 

Svaz vinařů ČR s novým logem

Logo_SVCR_160_100.jpg Dnešním dnem, tedy od 1.10.2012 se prezentuje Svaz vinařů ČR novým logem. Tento krok je počátečním impulsem řady připravovaných změn. Změn, které mají za cíl učinit SV ČR viditelnějším a akceschopnějším hráčem v uplatňování a šíření zájmů svých členů. Současně v novém kabátě přinese SV svým členům více komunikační, marketingové i přímé podpory.  

 

Světoví mistři ve spotřebě sektů

sabrage.JPG Němečtí spotřebitelé si oblíbili sekty. Za poslední rok zkonzumovali 335 milionů litrů sektů, což je v přepočtu na hlavu nárůst z 4,1 na 5,5 litrů/lahví sektů. Tuto informaci publikoval Deutsche Weininstitut (DWI) na základě dat německého statistického úřadu. Na základě celkového odhadu světového trhu se šumivým vínem v celkovém objemu asi 2 miliard lahví za rok, se každá asi 5 láhev vypije v Německu.