Černý trh s vínem

Metodická příručka pro prodej sudového vína

panacek4.jpg Vážení vinaři, dne 1.4. 2017 nabyla účinnost novela zákona č. 321/2004 Sb. o vinohradnictví a vinařství. Tato novela, kromě jiného, zavádí nová pravidla pro prodej vína zákazníkům. Svaz vinařů zadal spolupracující advokátní kanceláři JUDr. Martin Dostál, vypracovat metodickou pomůcku, která přináší nezávazný návod pro vinaře, jak se vypořádat s novými podmínkami prodeje tzv. “sudového” vína a to jak z pohledu novely vinařského zákona, tak i z pohledu EET.

 

Novela zákona publikována ve Sbírce pod č. 26/2017

panacek4.jpg Dne 6. 2. 2017 byla vyhlášena novela zákona č. 26/2017 Sb. o vinohradnictví a vinařství kterým se mění zákon č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o vinohradnictví a vinařství), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Novela je účinná od 1. 4. 2017. Níže naleznete ke stažení kompletní platné znění.

 

Pro a proti - pořad Českého rozhlasu Plus

proaproti.jpeg Zabrání projednávaná novela zákona o vinařství pančování a prodeji nekvalitního vína? Nebo poškodí samotné vinaře? Hosté: prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray a Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství.

 

Setkání pro představení novely zákona o vinohradnictví a vinařství

paragraf.jpg Vážení vinohradníci, vinaři a obchodníci s vínem, pan ministr Ing. Marian Jurečka Vás tímto zve na setkání ve věci představení novely zákona č. 321/2004 Sb. o vinohradnictví a vinařství a všech aspektů, které novela přináší.    

 

Jihomoravský kraj podporuje novelu vinařského zákona i výsadbu nových vinic

rozlite_vino.jpg K tématu přípravy nové vinařské legislativy vystoupili v pondělí 2. března 2015 na společné tiskové konferenci v Brně jihomoravský hejtman Michal Hašek, prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray a senátor Jan Hajda.

 

Návrhy opatření schválené představenstvem SV ČR

Logo_SVCR_160_100.jpg Návrhy opatření schválené představenstvem Svazu vinařů České republiky, které budou dále prosazovány v rámci aktivit proti černému trhu s vínem. Níže uvedené návrhy navazují na návrhy schválené představenstvem Svazu vinařů České republiky ze dne 5. 3. 2014, z nichž některé již byly úplně nebo z části realizovány a jsou nedílnou součástí tohoto výčtu opatření.  

 

Záznam z tiskové konference ze dne 25.2.2015

sen__t.jpg Záznam tiskové konference ze dne 25.2.2015 konané v Senátu Parlamantu ČR za účasti předsedy výboru pro pro hospodářství, zemědělství a dopravu Ing. Jana Hajdy a prezidenta svazu vinařů České republiky JUDr. Tibora Nyitraye

 

Sudové víno z Moravy? Většinou stejně není moravské

keg_sudy_ok.jpg www.denik.cz | Znáte odrůdu vína Cserszegi füszeres? Že ne? Možná se pletete a znáte ji velmi dobře, jenom o tom nevíte. Je to jedna z maďarských odrůd, která se u nás běžně vydává za populární a nedostatkovou tuzemskou odrůdu Pálava. Falšování stáčených vín u nás dospělo do obludných rozměrů. Stát proto zvažuje, že prodej sudový vín zpřísní. Jak, to se teprve řeší. Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye ale zisky z pančování vína končí v kapsách mafiánů.

 

Podvodníci na vínech vydělají až 4 miliardy korun ročně

keg_sudy_ok.jpg www.podkorkem.cz | Diskuse ohledně podvodů s víny začíná v tuzemsku nabírat v posledních měsících výrazně na intenzitě. Téma už se pravidelně dostává na stránky zpravodajských médií, dokonce i do bulváru a čas od času se k situaci vyjadřují samotní vinaři v televizi. Za prioritu si boj proti podvodníkům stanovil Svaz vinařů ČR.

 

Aktuální podoba navrhované regulace prodeje sudového vína dle jednání na MZe konaném dne 11.2.2015

hrozinek.jpg Na základě jednání dne 11. 2. 2015 na MZe a v rámci dementi různých interpretací zde sdělujeme, s jakými tezemi pracuje ministersvto zemědělství v rámci úpravy zákona o vinohradnictví a vinařství v oblasti sudového vína.

 

Hejtman a prezident Svazu vinařů proti vinařským šmejdům

rozlite_vino.jpg Útok neznámou chemickou látkou na dům a automobil osoby, která pracuje v inspekčních orgánech státu na kontrole kvality vína , byl 24. října 2014 důvodem pro žádost hejtmana Michala Haška a prezidenta Svazu vinařů Tibora Nitraye o tvrdý a rázný zásah státu.

 

Důležitá informace z problematiky černého trhu s vínem!

hrozinek.jpg Vážení vinaři,  dne 11.3. 2014 se uskutečnilo setkání prezidenta a výkonného ředitele SV ČR s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Na tomto setkání, jak jsme již dříve informovali, předal SV ČR " Návrhy opatření v rámci aktivit proti černému trhu s vínem." Na základě našeho podnětu ministr zemědělství přistoupil  k realizaci několika opatření a to  zejména k personálnímu posílení SZPI o cca 20 nových inspektorů se zaměřením na kontrolu trhu vínem, naplánování a častečnému provedení sérii společných kontrol SZPI a Celní správy.  

 

Přiznání prezidenta SV ČR

Vážená vinařská veřejnosti, na jaře tohoto roku spustil SV ČR boj za ozdravení trhu vínem. Navrhli jsme soubor opatření, která by mohla přispět v boji proti nekalým jevům v našem oboru, v boji proti černému trhu. S těmito návrhy jsme několikrát seznámili širokou vinařskou veřejnost a předali je ministru zemědělství ke zvážení a přijetí účinných opatření.

 

Černý trh s vínem

rozlite_vino.jpg Svaz vinařů ČR si v loňském roce zadal u společnosti ERNST & YOUNG zpracování Analýzy možností boje proti černému trhu vínem. Cílem analýzy, která byla SV ČR předána v říjnu 2013, bylo detailně zmapovat současný znepokojivý stav trhu vínem a umístit jednotlivé signály a podezření do jasného kontextu. Na základě této Analýzy přijalo, po delší odborné diskuzi, představenstvo SV ČR návrh souboru opatření, která by měla / mohla přispět k ozdravení současné situace na trhu vínem.