Aktuálním informace pro období měsíce června - ochrana vinic

BASF.jpg Vážení přátelé, vinohradníci, n avazuji na předchozí příspěvek, teď už s aktuálními informacemi pro období měsíce června. Nastává pro vás nejdůležitější období v roce – nyní, v období kolem kvetení révy, se rozhoduje o budoucnosti celé úrody. Původní předpoklad o brzkém kvetení tak úplně nevyšel, přesto o týden dříve než obvykle réva pokvete.

Zároveň v tomto období přichází oteplení a přeháňky, lokálně bouřky z tepla, čili ideální podmínky pro šíření chorob. Koncem května byly zaregistrovány primární výskyty padlí révového a na většině lokalit byly splněny podmínky pro primární infekce peronospory. Rovněž v některých lokalitách a na citlivých odrůdách se objevila botrytida. S příznivými podmínkami nebezpečí infekce stoupá, proto v období těsně před květem (na začátku kvetení) a po odkvětu je třeba věnovat ochranným zásahům maximální pozornost. Doporučují se přípravky s nejvyšší účinností, buď s kombinovaným účinkem nebo kombinace přípravků, tak aby byla zajištěna ochrana před všemi hospodářsky nejvýznamnějšími chorobami – padlí, peronospora a v letošním roce i botrytida.         Z portfolia naší společnosti doporučujeme kombinaci ACROBAT MZ WG (úč.l. dimethomorph + mancozeb - peronospora) a VIVANDO (metrafenone- padlí) nebo FORUM STAR (dimethomorph + folpet - peronospora) a COLLIS (kresoxim-methyl + boscalid- padlí). Přičemž Forum Star i Collis mají navíc vedlejší účinek na botrytidu. Dávkování podle registrace je poloviční před květem, plná dávka po odkvětu a v dalším období. V dalších týdnech v době vývoje hroznů je dobré orientovat se podle signalizace výskytu chorob, ale hlavně posuzovat ochranu podle lokálních podmínek. Podle infekčního tlaku pak můžete střídat a kombinovat uvedené přípravky, a v případě nižšího ohrožení lze použít i další přípravky z naší nabídky. Jsou to proti padlí KUMULUS (3 kg/ha) a DISCUS (200 g/ha), proti peronospoře POLYRAM WG (2kg/ha) nebo kombinovaný CABRIO TOP (2kg/ha). V případě nutnosti ošetření proti botrytidě máme v nabídce specialisty MYTHOS 30 SC (1,25 – 2,5l/ha), ROVRAL AQUAFLO (1 l/ha) a novinku CANTUS (1,2 l/ha). Samozřejmě je na místě připomenout, že i ostatní faktory, jako jsou dobře a včas provedené zelené práce a vyrovnaná výživa hrají v boji proti chorobám velmi významnou roli.

Podrobné informace o přípravcích naleznete na našich stránkách www.agro.basf.cz nebo se můžete přímo dotázat našich zástupců.

Přeji úspěšnou sezonu!

Ing. Drahomíra Musilová

Tel. 737 240 534, email: drahomira.musilova@basf_com

Padlí 2014                                    Botrytis 2014

padl__.JPG botrytis.JPG botrytis1.JPG