Mistrovství přineslo čtyři české rekordy

sabrage.JPG Milan Krejčí z Prahy reprezentující firmu Merlot d´Or vybojoval titul mistra České republiky v sekání sektů neboli sabráži (sabrage je francouzský výraz pro otevírání lahví sektu useknutím jejího hrdla). Podařilo se mu to již potřetí a navázal tak na vítězství v letech 2007 a 2008, přičemž loni skončil druhý. Díky zkompletování hattricku se již nemůže v dalších ročnících zúčastnit jako soutěžící, ale zasedne v porotě.

 

O prvenství v 6. ročníku Mezinárodního mistrovství České republiky v sekání sektů, které uspořádali moravští sommelieři pod patronací Asociace sommelierů ČR již tradičně ve vinařském dvoře vinného sklepa U Jeňoura ve vyhlášené sklepní lokalitě Nechory u Prušánek na Hodonínsku, usilovalo 18 soutěžících z České republiky a Slovenska. Oproti loňsku chyběli soutěžící z dalších zemí. „Když loni sommelieři z Francie a Koree poznali na vlastní kůži úroveň soutěže, přiznali, že ještě musí hodně trénovat. Podle nich se u nás seká první liga, ale oni jsou zatím na úrovni krajského přeboru, a proto skončili hluboko v poli poražených,“ vysvětlil trojnásobný sommelierský mistr ČR a jeden z organizátorů klání Libor Nazarčuk z Břeclavi.

Odborná porota pod vedením prezidenta Asociace sommelierů ČR Martina Pastyříka se shodla, že úroveň soutěžících byla nejvyšší v dosavadní historii tohoto specifického klání.

Atraktivnost soutěže zvýšil fakt, že její výsledky se započítávají do dlouhodobého hodnocení o Sommeliera roku ČR, na základě, kterého bude vybrán reprezentant ČR pro sommelierské mistrovství světa i Evropy! I to přispělo k tomu, že se na jihu Moravy představila tuzemská sommelierská špička. To jen potvrzuje, že tato akce si vydobyla pozici největšího a nejdůležitějšího setkání sommelierů na Moravě.

Na druhém místě skončil Jaromír Málek z Valtic a třetí místo vybojoval Jakub Král, sommelier společnosti Merlot Grands Vins. Titul nejlepší sommelierka putuje zásluhou Barbory Dolinajové na Slovensko.

Oběma vítězům předal hlavní cenu, originální šavli na sabráž s pozlacenou rukojetí Ing. Jiří Horák z Pardubic. Milan Krejčí si rovněž odnesl ručně foukaný skleněný pohár z Moravských skláren Květná, šestilitrovou láhev Merlotu z Vinařství roku ČR 2009 Vinselektu Michlovský a mnoho dalších cen. V hlasování diváků zvítězil nejstarší účastník soutěže čtyřiačtyřicetiletý Jaromír Málek alias Valtický sekáč.

Dalším vrcholem dne bylo vytvoření hned čtyř českých rekordů, které zaevidoval zástupce Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Jako první byl překonán loňský rekord v počtu lidí, kteří usekli během jedné minuty sekty postupně v řadě za sebou. Podařilo se to 34 účastníkům, což bylo o tři více než stávající rekord. Vedle soutěžících se na rekordu podíleli například i porotci a tuzemští výrobci sektů. Dalším rekordem bylo představení devítilitrové láhve sektu z vinařství Proqin Velké Něnčice, což je největší láhev sektu, kterou kdy kdo v České republice vyrobil.Z této jediné láhve ochutnalo sekt neuvěřitelných 206 lidí, což je další rekordní zápis. Čtvrtý rekord nebyl původně v plánu. „Neuvažovali jsme o tom, že devítilitrovou láhev sektu budeme otevírat useknutím jejího hrdla. Obhájce titulu Kamil Prokeš však pokazil semifinále a nepostoupil mezi nejlepší, přesto chtěl ukázat svoje umění, a tak láhev označovanou jako Salmanazar, otevřel tím, že ji usekl hrdlo dvěma sekerami,“ prozradil Libor Nazarčuk, který coby spolupořadatel a moderátor akce stejně jako v předchozích ročnících nesoutěžil.

Součástí mistrovství byla také přehlídka šumivých vín vyrobených klasickou metodou kvašením v láhvi. V konkurenci 109 vzorků z dvanácti zemí tří kontinentů zvítězilo v hlasování odborné veřejnosti a sommelierů Champagne Louis Roederer brut premier před Champagne Mailly Grand Cru Réserve brut a ročníkovým šumivým vínem od Paula Cholleta Crémant de Bourgogne brut millésimé 2002.

Z tuzemských sektů se do první desítky prosadily růžový sekt Crémant de Vinselekt La Montagne Rosé extra brut z Vinselektu Michlovský Rakvice a také sekt Blanc de Noirs brut 2008 z Tanzbergu Mikulov. O třetí místo se mezi moravskými sekty podělily Sekt Jan Petrák Blanc de noir sec 2007 Magnum a Benedictus Tramin sekt extra sec z vinařství Proqin Velké Němčice Crémant. Alespoň jeden hlas obdrželo 68 sektů, což svědčí o vysoké kvalitě prezentovaných šumivých vín.

 

Oficiální pořadí Mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů 2010

pořadí
1. Krejčí Milan Merlot d´Or Praha
2. Málek Jaromír Valtice, "Valtický sekáč"
3. Král Jakub Merlot Grands Vins a.s.
finále Zajíc Zdeněk Vinný archiv Galerie vín Le Bouchon Praha
finále Jandl Michal Valachy Hotels
finále Sláma Petr Restaurace Auberge de Escargotes Praha
finále Sochora Miroslav Hotel Lanterna Velké Karlovice
nejlepší sommelierka Dolinajová Barbora Vinařský komplex Elesko v Modre, Slovensko
cena diváků Málek Jaromír Valtice, "Valtický sekáč"